Angajari

S.C.MAREMOD SA ONESTI
FIRMA DE CONFECTII SI TRICOTAJE IMBRACAMINTE
ANGAJEAZA :
-CONFECTIONER  IMBRACAMINTE
-MECANIC MASINI  DE CUSUT
-ELECTRICIAN (ELECTROMECANIC)
-INGINER TEXTILIST
 SECTIE  NOUA  DE DISPOZITIVE MEDICALE :
-MUNCITORI  NECALIFICATI
-ABSOLVENTI   LICEU
NOTA : in limita  locurilor disponibile
SE OFERA :
- SALARII MOTIVANTE + TICHETE DE MASA
- TRANSPORT GRATUIT
C.V.-URILE SE TRANSMIT PE ADRESA DE E-MAIL :
maremod@maremod.ro.
RELATII LA TELEFON 0740121969 ;0744530296 SAU  LA SEDIUL FIRMEI DIN ONESTI ,STR.CALEA BRASOVULUI NR.39

Organizatia

MAREMOD SA

Cod document

DTP 07 (posturi 7-8-9)

Numar de ordine:

7 / 14.04.2017

Situatia postului

Ocupat / Vacant

Valabilitate

Pana la alte modificari

FISA POSTULUI | DTP 07 (posturi 7-8-9)

932905 |  Muncitor necalificat in industria confectiilor

712407 |  Departamentul Tehnic si de Productie

descrierea rolului

Asigura asamblarea semifabricatelor, urmarind procesul tehnologic pana la executarea finala a produsului.

relatii functionale

Interne:

a) subordonat fata de: director tehnic / conducatorul formatiei de lucru

b) superior pentru: nu este cazul.

c) cooperare cu:  cu personalul de executie din cadrul unitatii de productie

Externe:

a) cu autoritati si institutii publice, AM, OI etc.: nu este cazul

b) cu institutii financiare si financiar-bancare:  nu este cazul

c) cu persoane fizice si juridice, private: nu este cazul

educatia solicitata

Liceu / postliceala / scoala generala / 4 ani

experienta solicitata

Experienta specifica nu este absolut necesara. Persoana se va instrui la locul de munca.

ATRIBUTII

Atributiile principale si sarcinile specifice:

–        aplicarea corecta a documentatiei tehnice (fisa tehnica a produsului, procesul tehnologic, fisa tehnologica pe operatie);

–        executarea operatiilor conform documentatiei tehnice;

–        croirea reperelor articolelor de imbracaminte;

–        pregatirea materialelor pentru croire prin operatiile de calcare, control, spanuire, sablonare, verificare cantitativa si calitativa;

–        prelucrarea manuala sau mecanica a reperelor: insemnarea, indoirea marginilor, bordarea, executarea penselor, cutelor etc.;

–        asamblarea reperelor pe masini simple sau automate speciale;

–        finisarea produselor, executarea operatiilor de coasere a butonierelor, cheite, nasturi, capse etc.

Atributii privind respectarea normelor de sanatate si securitate in munca, de prevenire si stingere a incendiilor:

–        insusirea si aplicarea corecta si la timp a legislatiei, normelor generale si specifice de sanatate si securitate in munca;

–        participarea la instruirea periodica privind sanatatea si securitatea in munca, prevenirea si stingerea incendiilor;

–        desfasurarea activitatii la locul de munca respectand normele de sanatate si securitate in munca, normele PSI, regulile de sanatate si igiena individuala la locul de munca;

–        utilizarea utilajelor de munca cu respectarea instructiunilor de folosire a normelor specifice de securitate a muncii;

–        utilizarea, intretinerea, pastrarea si depozitarea echipamentului de protectie in conformitate cu procedurile specifice locului de munca;

–        cunoasterea factorului de risc si a bolilor profesionale specifice locului de munca;

–        identificarea pericolelor care apar la locul de munca si raportarea acestor pericole persoanei competente sa ia masuri, conform procedurilor specifice locului de munca;

–        acordarea primului ajutor rapid si corect in conformitate cu tipul accidentului produs;

–        respecta procedurile de urgenta si de evacuare, semnaleaza eventualele accidente prin contactarea cu promtitudine a persoanelor din serviciile abilitate, conform procedurilor specifice, contacteaza serviciile de urgenta in cazul unui accident semnalat;

–        cunoaste si aplica procedurile de urgenta si evacuare, atunci cand este nevoie, utilizeaza echipamentul de interventie conform normelor de securitate si sanatate in munca si a normelor PSI;

–        respecta intocmai planul de evacuare a fabricii in caz de urgenta;

–        actioneaza in conformitate cu prevederile legale in domeniul securitatii si sanatatii in munca, in baza informarii si instruirii periodice de catre cei avizati in domeniul prevenirii si protectiei, din cadrul societatii, si participa la programele de instruire si testare organizate.

sarcini / responsabilitati

Legat de atributiile principale si specifice:

-        raspunde de lucrarile efectuate la locul de munca si se preocupa permanent de imbunatatirea lor;

-        executa corect si la timp operatiile legate de confectionarea produsului;

-        pastreaza in buna stare materialele de lucru, utilizarea si intretinerea utilajelor conform parametrilor de functionare;

Legat de disciplina muncii, raspunde de:

-        imbunatatirea permanenta a pregatirii sale profesionale si de specialitate;

-        pastrarea confidentialitatii informatiilor si a documentelor legate de firma;

-        pastrarea in bune conditii a utilajelor si utilizarea resurselor  existente exclusiv in interesul firmei;

-        respectarea normelor interne si procedurile de lucru privitoare la postul sau;

-        utilizarea, pastrarea  si intretinerea echipamentelor de protectie si a echipamentelor de interventie in caz de urgenta.

competente

Productie si prelucrare

Cunoasterea materiilor prime, a proceselor de productie, a controlului calitatii, a costurilor si tehnicilor pentru maximizarea productiei, prelucrarea si distribuirea efectiva a bunurilor. Cunostinte necesare specifice, proceduri de croire, confectionare,modalitati de ambalare, pliere, etichetare.

Mecanica

Cunostinte de folosire a masinilor si uneltelor specifice domeniului, cat si de intretinerea si repararea lor si a componentelor lor.

Design

Cunostintele legate de tehnicile de design, instrumentele si principiile implicate in productia planurilor tehnice, a schitelor, desenelor si modelelor.

abilitati principale

Stabilitatea mana-brat - capacitatea de a tine mana si bratul ferme, in timp ce se deplaseaza de la o pozitie la alta.

Vizualizarea - capacitatea de a-si imagina cum va arata ceva dupa mutare sau rearanjare.

Coordonarea membrelor - capacitatea de a coordona doua sau a mai multor membre (de exemplu, doua brate, doua picioare sau un picior si un brat), in pozitie statica, in picioare sau culcat.

Controlul preciziei - capacitatea de a ajusta rapid si in mod repetat comenzile unei masini / echipament tehnologic pentru pozitiile exacte.

Atentie selectiva - capacitatea de a se concentra pe o sarcina pe o perioada de timp, fara a fi distras.

Dexteritatea mainilor - capacitatea de a muta rapid mana, mana impreuna cu bratul, sau doua maini pentru a prinde, manipula, sau asambla obiecte si materiale.

Comanda informatiilor - capacitatea de a aranja lucruri sau actiuni intr-o anumita ordine sau un model, in conformitate cu o norma specifica sau un set de reguli (de exemplu, modele de numere, litere, cuvinte, imagini, operatii matematice, proceduri, scheme de productie, design).

LIMBI STRAINE SOLICITATE

Limba

Intelegere

Vorbire

Scriere

Auditie

Scriere

Conversatie

Pronuntie

Engleza

A1

A1

A1

A1

A1

conditii de munca

Statutul angajatului:  (x) Permanent,  ( ) Temporar, ( ) Colaborare externalizata

Norma: 8 ore / zi

Locul desfasurarii muncii: Municipiul Onesti, Calea BRASOVULUI, Nr. 39, Judet Bacau